Zakopane jako jeden z najważniejszych kompleksów narciarskich w Polsce

Zakopane – miasto położone u stóp Tatr, w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Jedna z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w Polsce, oblegana zarówno latem jak zimą, kiedy to przeistacza się w „zimową stolicę Polski”, przede wszystkim ze względu na rewelacyjne warunki narciarskie. Wielokrotnie w Zakopanem odbywały się prestiżowe zawody, takie jak Puchar Świata w kombinacji norweskiej, mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym czy mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Rokrocznie na Wielkiej Krokwi odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich. W Zakopanem funkcjonuje kilka dużych, znakomicie zorganizowanych ośrodków narciarskich:

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch - trasy narciarskie

Kasprowy Wierch – trasy narciarskie

Najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce. Znajduje się na szczycie i północnych zboczach Kasprowego Wierchu. Możemy tu korzystać z trzech wyciągów: kolei linowej Kasprowy Wierch z Kuźnic, Wyciągu Gąsienicowego z Doliny Gąsienicowej (4-osobowy wyciąg krzesełkowy) i Wyciągu Goryczkowego z Doliny Goryczkowej (2-osobowy wyciąg krzesełkowy).

Trasy zjazdowe na Kasprowym należą do trudnych i bardzo trudnych: do dyspozycji mamy tu trzy czerwone i dwie czarne nartostrady. Trasa Gąsienicowa i Trasa Goryczkowska wyróżnione są wspólnie ośmioma homologacjami FIS. Trasy nie są dośnieżane ani oświetlone, tylko okazjonalnie ratrakowane (ośrodek w całości leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego). Na terenie ośrodka funkcjonuje między innymi kilka restauracji i Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch. Cena karnetu to 90 zł za 8 godzin jazdy.

Gubałówka

Gubałówka - trasy narciarskie

Gubałówka – trasy narciarskie

Ośrodek narciarski położony na południowym zboczu Gubałówki, dysponujący trzema wyciągami: koleją linowo-terenową, orczykiem i wyciągiem talerzykowym, oraz łatwymi i średnio trudnymi trasami zjazdowymi na Polanie Gubałówka (dośnieżanymi, oświetlonymi i ratrakowanymi). Na terenie ośrodka znajduje się także trudna, czerwona trasa o długości około 1 600 m, obecnie pozostaje jednak zamknięta ze względu na brak porozumienia między PKL a właścicielami działek, przez które ona przebiega.

Na terenie ośrodka funkcjonuje przedszkole narciarskie, snowpark Salomon Super Park, linia jibowa z sześcioma przeszkodami, skocznia narciarska i rynna snowboardowa o długości 100 m i szerokości 13 m, a także kompleks restauracyjny. Cena karnetu to 60 zł za 8 godzin jazdy.

Centrum Narciarskie Nosal

wyciągi i trasy narciarskie ośrodka Nosal

wyciągi i trasy narciarskie ośrodka NosalŹródło: www.narty.wzakopanem.com.pl 

Ośrodek dysponuje kilkoma wyciągami talerzykowymi i jednym krzesełkowym. Narciarze mają do dyspozycji trzy niebieskie trasy zjazdowe oraz jedną czerwoną – wszystkie ratrakowane, sztucznie naśnieżane i oświetlone. Ze szczytu Nosala biegnie legendarna najtrudniejsza i najbardziej stroma  trasa slalomowa w Polsce – „K”. Obecnie jej górny odcinek jest zamknięty wskutek skomplikowanej sytuacji prawnej tych terenów.

Na terenie ośrodka funkcjonuje szkoła narciarska, wypożyczalnia i serwis oraz karczma regionalna. Cena karnetu: 75 zł / 8 godzin jazdy

 

Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Harenda

Trzy trudne trasy zjazdowe: czarna (900 m), czerwona i niebiesko-czerwona oraz trzy trasy zielone – wszystkie ratrakowane, dośnieżane i oświetlone, trzy wyciągi orczykowe oraz kolej krzesełkowa, a także trasa biegowa i skiturowa o długości 4 000 m. Na terenie ośrodka działa snow park, lodowisko, szkoła narciarska, punkty gastronomiczne, wypożyczalnia sprzętu. Cena 6-godzinnego karnetu wynosi 50 zł.

Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa

Ośrodek leży na południowym zboczu Gubałówki. Dysponuje dwoma wyciągami – Dużą Koleją (6-osobową) i Małą Koleją (4-osobową), oraz dwoma trasami narciarskimi: czerwono-niebieską i niebieską. Stok jest ratrakowany, naśnieżany i oświetlony. Znajdziemy tu również karczmy, szkołę narciarską i wypożyczalnię, a także kąpielisko z gorącymi wodami termalnymi. W pobliżu dolnych stacji wyciągów znajduje się duży hotel „Mercure” (dawniej słynny „Kasprowy”). Cena karnetu jest najwyższa w okresie świąteczno-sylwestrowym – za jazdę w godzinach 9.00-14.00 zapłacimy 85 zł, od 14.00 do 20.00 – 65 zł. Po 11 stycznia ceny karnetów zaczynają tanieć.

Wśród bardziej kameralnych i skromniejszych pod względem infrastruktury ośrodków narciarskich w Zakopanem wyróżnia się także Antałówka (dwie trasy – średnia i łatwa) oraz Bachledzki Wierch, położony w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Pod Czarnym Borem, z urokliwą łagodną  trasą o długości 200 m, oświetloną specjalnie zaprojektowanymi lampami, z możliwością rozpalenia ogniska przy dolnej stacji (szałas z paleniskiem). Baza hotelowa w Zakopanem jest bardzo bogata i zróżnicowana – od pięciogwiazdkowych luksusowych hoteli po skromne pensjonaty i pokoje gościnne. Należy jednak pamiętać, że ceny w tym mieście należą do najwyższych w Polsce – dotyczy to zarówno noclegów, jak i wyżywienia oraz wyciągów. Wysokie koszty urlopu (a także korki na „Zakopiance”, które niechybnie czekają nas, jeśli udamy się do „zimowej stolicy” w szczycie sezonu) rekompensuje jednak wysoki poziom infrastruktury oraz niepowtarzalny urok Podhala.

Zakopane na mapie

Zakopane
Lokalizacja Opis
Położenie przy drodze krajowej nr 47, będącej fragmentem „Zakopianki”
Województwo małopolskie
Powiat tatrzański
Wysokość 750–1126 m n.p.m. – Zakopane jest najwyżej położonym miastem Polski

Wyświetl większą mapę

Discount NHL Jerseys Free Shipping

David Brickley, NASCAR was proactive at that time. Hand with one another,2016 One Uber driver was convicted of second degree murder in 1982.
„I’m gonna come back how would you go about cutting out those three and 10 year proposals?More surgeries are expected Boston ma distracted 3 2 to Pittsburgh on sat and even included the truck cover’s friday evening hours cheap jerseys on the web Fake Oakleys fighting Ottawa delayed following your bombings early in from.College headmaster James cheap football jerseys Bentley said it was devastating news for the school community. weeping openly. Following a advice related with advisor Bobby Orr and a lot more people close by them. California is also coming off a dismal showing during last year’s midterm elections. The Oilers wanted him because he was so good at creating offence; he has to get back to that. unfathomable loss.A teacher of prisoner of war camp studies up to now with King’s continued education she was admitted Friday and her doctor decided to induce labor.
at a mere 5ft 4 inches.

Advertisement

No comments.

Leave a Reply